Пам`ятка роботодавцю щодо організації розслідування гострих професійних захворювань
Пам`ятка роботодавцю
щодо організації розслідування гострих професійних захворювань
за Порядком розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженим Постановою КМУ від 17.04.2019 № 337
Відповідно до визначених завдань щодо лікарняно-профілактичних заходів (ЛПЗ) на роботодавців покладено обов’язки щодо розслідування та обліку обставин та причин виникнення нещасних випадків, гострих і хронічних професійних захворювань та отруєнь медпрацівників.
Лабораторно підтверджені випадки інфікування на коронавірус COVID-19 персоналу лікувально-профілактичних закладів, що пов’язані з виконанням професійних обов’язків, віднесені до гострих професійних захворювань.
Згідно з вимогами п. 8 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 337 (далі — Порядок № 337) у разі отримання інформації про нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння) від безпосереднього керівника робіт, повідомлення від закладу охорони здоров’я, заяви потерпілого, членів його сім’ї чи уповноваженої ним особи тощо роботодавець зобов’язаний протягом двох годин повідомити територіальний орган Держпраці, робочий орган виконавчої дирекції Фонду, керівника первинної організації профспілки незалежно від членства потерпілого в профспілці (у разі наявності на підприємстві (в установі, організації) кількох профспілок — керівника профспілки, членом якої є потерпілий), а у разі відсутності профспілки — уповноважену найманими працівниками особу з питань охорони праці, уповноважений орган чи наглядову раду підприємства (у разі її утворення) з використанням засобів зв’язку та не пізніше наступного робочого дня надати на паперовому носії повідомлення за встановленою формою.
Розслідування нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) комісією підприємства (установи, організації) проводиться протягом п’яти робочих днів з дня утворення комісії.
Відповідальність за результати та своєчасність проведення розслідування гострого професійного захворювання покладається особисто на керівника підприємства, де стався випадок гострого професійного захворювання.
З метою захисту соціальних гарантій працівників медичної галузі для здійснення протидії поширенню небезпечної інфекційної хвороби звертаємо увагу на особливості розслідування випадків захворювання персоналу лікувально-профілактичних закладів на коронавірусну інфекційну хворобу COVID-19. Процедура проведення розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві визначена Порядком № 337.
Керівникам та представникам служби охорони праці лікувальних установ при проведенні розслідувань цих випадків необхідно звернути увагу на таке:
- до складу комісій з розслідування обставин та причин виникнення нещасних випадків, гострих професійних захворювань та отруєнь обов’язково входять: лікар з гігієни праці відділу з питань гігієни праці, страхові експерти робочих органів виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України, по можливості лікар інфекціоніст або епідеміолог;
- відповідно до внесених до Переліку професійних захворювань змін, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 13 травня 2020 року № 394, розділ V доповнюється пунктом 4, де до переліку додається гостра респіраторна хвороба COVID-19, спричинена коронавірусом SARS-CoV-2, код згідно з Міжнародною статистичною класифікацією хвороб та споріднених проблем (МКХ-10) — U07.1 2019- nCoV, до небезпечних та шкідливих речовин і виробничих факторів, вплив яких може викликати професійне захворювання, віднесено контакт з інфекційними хворими, інфікованими матеріалами чи переносниками захворювань. До переліку робіт та виробництв, на яких можливе виникнення професійного захворювання, віднесена робота медичних та інших працівників, що безпосередньо зайняті у ліквідації епідемії та здійсненні заходів із запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та лікування пацієнтів із випадками гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Діагноз гострого професійного захворювання (інтоксикації), що виникає на виробництві, встановлюється після обов’язкової консультації з профпатологом та лікарем з гігієни праці.
При гострих професійних захворюваннях інфекційного походження діагноз установлюється лікарем-інфекціоністом та профпатологом з урахуванням епідрозслідування.
Консультації з питань розслідування нещасних випадків на виробництві, гострих і хронічних професійних захворювань, отруєнь можна отримати у Рівненському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Рівненській області за номером телефону: (0362) 26-18-88; 26-54-89 або надіславши запит на електронну адресу: fsnvrivne @ukr.net