Соціальний захист населення

Структурно соціальний захист в Україні складається з таких частин:

• Державний соціальний захист;
  • Недержавне соціальне забезпечення.

Державний соціальний захист у свою чергу складається з загальної системи соціального захисту (загальнообов'язкове соціальне страхування та державна соціальна допомога), спеціального соціального захисту (така форма соціального захисту, яка передбачає спеціальні умови його здійснення) та додаткового соціального захисту (передбачений законодавством для таких категорій населення, як діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, ветерани війни, ветерани праці …). Система соціального захисту населення в Україні включає: пенсії, допомога по безробіттю, допомога при народженні дитини, програма допомогою сім'ям з дітьми, державні програми дотацій і житлових субсидій, допомога на поховання, державна система охорони здоров'я, державна система освіти, соціальний захист осіб, постраждалих від аварії на ЧАЕС. Держава активно сприяє розвитку системи соціального захисту. Можна виділити такі методи впливу держави на розвиток системи соціального захисту:

• правове забезпечення соціального захисту населення, прийняття відповідних законодавчих та нормативних актів;
  • прямі державні витрати із бюджетів різних рівній на фінансування соціальної сфери;
  • соціальні субсидії;
  • створення мережі центрів служб зайнятості та бірж праці;
  • державні програми з вирішення конкретних соціальних проблем;
  • державний вплив на ціни та ціноутворення;
  • обов'язкове соціальне страхування;
  • пенсійне забезпечення;
  • соціальне партнерство.

Основними завданнями соціального захисту в Україні є:

• забезпечення мінімального рівня заробітної плати, її індексації згідно з прожитковим мінімумом, встановленим Верховною Радою України;
  • задоволення належного рівня охорони здоров'я та освітньо-культурних потреб задля всебічного розвитку особистості;
  • захист купівельної спроможності малозабезпечених громадян;
  • вирівнювання рівнів життя окремих категорій населення тощо.