ЗАХОДИ ПРОТИ ТЕРОРИЗМУ В УКРАЇНІ

Згідно із законодавством України терористичною визнається діяльність, яка охоплює:

• планування, організацію, підготовку та реалізацію терористичних актів;
  • підбурювання до вчинення терористичних актів, насильства над фізичними особами або організаціями, знищення матеріальних об’єктів у терористичних цілях;
  • організацію незаконних збройних формувань, злочинних груп або злочинних організацій, організованих злочинних груп для вчинення терористичних актів, а також участь у таких актах;
  • вербування, озброєння, підготовку та використання терористів;
  • пропагування та поширення ідеології тероризму;
  • фінансування завідомо терористичних груп (організацій) та інше сприяння їм.

Боротьбою з тероризмом займається Служба безпеки України.

ОСНОВНІ ЗАХОДИ ЩОДО ЗАПОБІГАННЯ МОЖЛИВОГО ТЕРОРИСТИЧНОГО АКТУ.

Дії під час виявлення підозрілого пакета, сумки, коробки.

Якщо ви помітили незрозумілий згорток посеред вулиці або в будівлі:

• не залишайте його без уваги – повідомте охорони або адміністрації про знахідку.
  • не чіпайте, не переміщуйте і не розкривайте виявлений предмет.
  • намагайтеся зробити все можливе, щоб люди відійшли якнайдалі від знахідки.
  • героїчно брати ініціативу в свої руки і знешкоджувати знахідку однозначно не варто. Це може призвести до вибуху, численних жертв і руйнувань. Викличте поліцію за номером 102 і дочекайтеся рятувальну службу.

Дії під час перестрілки чи вибуху.

• якщо стрілянина застала вас на вулиці, відразу ж ляжте й озирніться, виберіть найближче укриття й проберіться до нього, не піднімаючись у повний зріст. Укриттям можуть служити виступи будинків, пам’ятники, бетонні стовпи або бордюри, канави. Пам’ятайте, що автомобіль – не найкращий захист, тому що його метал тонкий, а пальне – вибухонебезпечне. За першої нагоди сховайтеся у під’їзді будинку, підземному переході, дочекайтеся закінчення перестрілки;
  • проводьте заходи для порятунку дітей, за необхідності прикрийте їх своїм тілом. За можливості повідомте про інцидент співробітників поліції;
  • якщо в ході перестрілки ви перебуваєте у будинку, – укрийтеся у ванній кімнаті й ляжте на підлогу, тому що перебувати у кімнаті небезпечно через можливість рикошету. Перебуваючи в укритті, стежте за можливим початком пожежі. Якщо пожежа почалася, а стрілянина не припинилася, залиште квартиру й сховайтеся в під’їзді, далі від вікон.

Дії у випадку захоплення автобуса (літака)

• якщо ви виявилися в захопленому автобусі (літаку), не привертайте до себе уваги терористів. Огляньте салон, визначте місця можливого укриття на випадок стрілянини;
  • заспокойтеся, спробуйте відволіктися від того, що відбувається, читайте, розгадуйте кросворди;
  • зніміть ювелірні прикраси;
  • не дивіться в очі терористам, не пересувайтеся по салону та не відкривайте сумки без їхнього дозволу;
  • не реагуйте на провокаційну або зухвалу поведінку;
  • жінкам у міні-спідницях бажано прикрити ноги;
  • якщо представники влади почнуть спробу штурму, – лягайте на підлогу між кріслами й залишайтеся там до закінчення штурму;
  • після звільнення – негайно залиште літак (автобус), тому що не виключена можливість його замінювання терористами й вибуху парів бензину.

Якщо перебуваєте в приміщенні під час теракту.

• спробуйте визначити, які місця в цій будівлі найбільш небезпечні (проходи між секторами на стадіоні, скляні двері та перегородки в концертних залах і т.п.). Знайдіть запасні або аварійні виходи, постарайтеся спланувати шлях відходу до них. Найлегше сховатися в кутах залу або поблизу стін, але звідти складніше добиратися до виходу.
  • якщо в момент теракту спецслужби оголосили евакуацію, не панікуйте, уникайте істерики і поспіху. Приміщення покидайте організовано, і повертайтеся до нього тільки після дозволу поліції. Запам’ятайте, що від злагодженості та чіткості ваших дій залежить не тільки ваші життя і здоров’я, а й інших людей.

Вас затиснуло в натовпі під час теракту.

• під час масових заворушень постарайтеся обійти натовп. Якщо зробити це не вийшло, дозвольте масі людей нести вас в напрямку від центру до краю, намагаючись поступово вибратися з неї.
  • при русі в натовпі важливо також утримати рівновагу, щоб не впасти, тому не тримайте руки в кишенях, піднімайте ноги якомога вище, ставте їх на повну стопу, не робіть короткі кроки, не піднімайтеся навшпиньки.
  • якщо тиснява прийняла загрозливий характер, негайно звільнитеся від будь-якої ноші – перш за все від сумки на довгому ремені або шарфа.
  • якщо у вас щось випало, ні в якому разі не нахиляйтеся, щоб підняти.
  • при падінні намагайтеся якомога швидше піднятися на ноги, при цьому не спирайтеся на руки – їх можуть віддавити або навіть зламати панікуючі люди. Знайшовши опору, різко відштовхніться від землі ногами. Якщо встати не вдається, поверніть «калачиком» і захистіть голову передпліччями, а долонями прикривайте потилицю.

Вас взяли в заручники.

• пам’ятайте, основна ваша мета – залишитися в живих. Налаштуйте себе на цю хвилю і зберігайте спокій. Потрібно звернутися до правопорушника, що взагалі відбувається.
  • якщо у вас не встигли відібрати мобільний телефон, негайно повідомте про своє місцезнаходження правоохоронцям і рідним.
  • якщо вас замкнули в приміщенні, спробуйте залучити чиюсь увагу. Наприклад, розбийте скло і покличте на допомогу, при наявності сірників підпаліть папір і піднесіть ближче до пожежного датчика.
  • під час фізичного контакту з терористами не пручайтеся. Це може привести до ще більшої жорстокості.